Vlastní foto

MYSL JE JAK KOČKA TOULAVÁ

Mamča je chytrá ženská. Vybavuju si z dětství, jak zalévala kytky a vždy s nimi promluvila, pochválila, jak pěkně rostou.
„Mami, proč mluvíš na kytky, dyť ti nemůžou odpovědět!“
„Neboj, slyší mě, příroda to má dobře zařízený.“

Dneska vím, že mluvení s kytkama bylo jejím spojením s přírodou už tenkrát, protože třeba okopávání brambor bytostně nesnášela. A rozhodně platí i vzorec: moje máma + okrasná zahrada = nic moc zájem embarassed.  

Mluvila hlavně na kytky domácí a venku na malé smrčky, které zasadila, když se narodila moje starší dcerka. Aktivovala tak svoji schopnost soustředit se na jedinou zahradnickou činnost, kterou jakžtakž zvládala bez odmítání, na zalévání.

Postupně jsem to pochopila. I já už dávno mluvím s rostlinami, hladím je, obdivuju a projevuju jim vděčnost za radost, kterou mi dělají (a i když na ně někdy ten čas fakt nenajdu, ony se přesto tolik snaží – snad mě slyší). 

„Díky Tobě, mami, mě napadla úvaha na téma „Jak se naučit soustředit.“

Když si zvykneme být zabraní často jen do svých myšlenek, tzv. mít svůj svět, pravděpodobně po čase zjistíme, že máme problém se soustředěním. Naše mysl se fláká kdovíkde a znemožňuje nám dělat věci pořádně. Tak, abychom byli spokojení. A my chceme být spokojení, že ano?

Mysl má tendenci se toulat

Dovolíme jí to a ona se objeví tam, kde se nám to vůbec nelíbí. Uvrhne nás do přemýšlení o problémech, starostech, neúspěších, nedostatku. A my se společně s ní vydáme do tmavých destinací s minusovým nastavením. Hrabeme se v bahně a propadáme se hlouběji a hlouběji…

Začínáme být mrzutí a nepříjemní i sami sobě. Padají na nás depky a co právě děláme, nám nenese radost. Jsme roztěkaní, nespokojení a neschopní odvést dobrou práci. Nejde nám TO. V mysli si přehráváme neúspěšnou minulost a obavami nahráváme neveselou budoucnost.

Právě v těchto okamžicích je dobré se zastavit a aktivovat čudlík soustředění. Jak to ale udělat?

Toulavou mysl jde zkrotit

Proč je dneska na obloze slunce? Co všechno díky slunci existuje, roste, jak to zlatavé slunce působí na přírodu? Jaké pocity mi přináší? Usmívají se lidé víc, když konečně vyleze sluníčko?

#1 Začni se zajímat, jak věci fungují

Papoušci odpočívají

Vlastní foto

Možná právě teď je na čase naučit se vnímat svět kolem sebe – přítomnost. Trénuj soustředění a sleduj, jak se chováš v různých situacích. Pozorováním obyčejných věcí a zamýšlením se nad nimi, vnímáním všech pocitů – tím vším si trénuješ schopnost koncentrace. Nenechávej svoji mysl dělat si, co ona chce – můžeš ji nasměrovat.

Na procházce hledej zázraky přírody. Obdivuj stromy – ty mocné velikány, dívej se na zvířata, poslouchej zpěv ptáků nebo jen sleduj včelu, která přelétáním z květu na květ shání svoji denní potravu. Projev úctu přírodě, její velikosti a moudrosti. Ke všemu, co vytvořila a obdivuj, jak perfektně to v ní, i přes necitlivé zásahy člověka, funguje.

V obchodě, v autobuse, na cestě kamkoliv mysli na vděčnost a trpělivost vůči seniorům. Zbav se svojí nervozity z jejich zapomínání, měj ohledy k jejich nemocem, k jejich životu, který měli ve většině daleko náročnější než my dneska. Nezapomínej, že jednou nám taky bude 70 nebo i víc.

#2 Open your eyes

Dovol smyslům se otevřít. Prožívej svoje pocity a buď vděčná všem smyslům, které máš.

  • Používej oči – dívej se kolem sebe a užívej si všechny „samozřejmé“ krásy.
  • Aktivuj uši a naslouchej zvukům přírody – zpěvu ptáků i bzučení hmyzu, šumění deště nebo skučení větru. Naslouchej lidem a přemýšlej, co Ti chtějí sdělit.
  • Zamrskej nosem a nasávej vůni vzduchu, květin i jídla, které se právě chystáš pozřít. Zapamatuj si vůni dětí a lidí,i zvířat, které máš ráda.
  • Hýbni rukama a dotýkej se kamínků, hlíny, trávy a všech rostlin. Stejně jako hladíš domácího mazánka nebo milované dítě. Objímej, koho miluješ. Dotyk je spojení – s lidmi i přírodou.
  • Vychutnávej si každý lůček tekutiny či sousto jídla. I obyčejná voda má chuť neobyčejnou. Životodárnou.

Vyhledávej tyhle zázraky a dovol jim obohatit Tvůj život. Umožní Ti zkrotit zatoulanou mysl vždycky, když si podobná kouzla uvědomíš a připomeneš. Pomůžou Ti naučit se soustředit přesně pro chvíle, kdy soustředění potřebuješ.

Vnímej poctivě, co děláš, i když je to třeba právě nejnenáviděnější povinnost – mytí nádobí nebo úklid zaneřáděného auta.

Včela na pampelišce

Vlastní foto

Chceš víc tipů na podporu soustředění? Vyber si termín konzultace zdarma. Je poznávací a nezávazná. Povídací.

Facebook Comments Box